Fül-orr-gégészetről érthetően
Kiskegyed Fitt magazin II./1.
kiskegyedfitt

Az alábbiakban a Kiskegyed Fitt magazin II. évfolyam 1. számában megjelent cikk olvasható.

Hogyan erősítsük a gyerekek szervezetét?

kiskegyed1

 

 

Télen sok család életét nehezítik meg a folyamatos betegségek, a náthák, megfázások, felső légúti fertőzések.

Gyakori, hogy a gyerek egyik betegségből a másikba esik, és a gyógyulás egyre csak elhúzódik.

 

Beszélgettünk dr. Juhász Zsuzsa fül-orr-gégész és immunológus doktornővel, mit lehet tenni, hogy a gyermekek immunkatonái edzettek és szemfülesek legyenek.

Az anyatej a legelső védelem

A kisbabák teste még kevés kórokozót tud felismerni, így a megfelelő ellenanyagot sem tudja előállítani. A csecsemők az anyatejjel együtt nemcsak táplálékot, de az anya immunfehérjéit is megkapják, amelyek megfelelő védelmet nyújtanak az újszülöttek számára. Az anyatej más fontos alkotóelemei hozzájárulnak az egészséges bélflóra kialakulásához, és ezen keresztül a bélnyálkahártya rendszerének épségéhez. Ezt a tápszer nem helyettesítheti.

Nem mindig hatékony

Az antibiotikum mankó, ami a saját immunrendszer helyett, természetes immunválasz kiváltása nélkül gyógyít, így a szervezet nem tud tanulni, és nem tudja megjegyezni, elraktározni az információt, miként lehet legyőzni a kórokozót. Felfedezése után az orvosok meglehetősen könnyelműen bántak vele, sokszor felírták az antibiotikumot már az első lázas betegségkor. A baktériumok azonban megtanulták, hogy lehet becsapni a gyógyszereket. Az orvosnak minden esetben mérlegelni kell a használatát, egy heveny lázas állapot még nem jelenti azt, hogy feltétlenül antibiotikumra van szükség.

A túlzott higiénia ártalmas

Kutatások bizonyították, hogy a háziállatokkal együtt élő kisgyerekek sokkal kevesebbet hiányoztak iskoláskorukban, mint a háziállatok nélkül felnövők. Még újszülött érkezésekor sem változtatnám meg a háziállatot tartó család szokásait. Csupán akkor nem javaslom, ha a szülőknél előfordul állatszőr-allergia - mondja a doktornő.

Betegség alatt pihenni kell

Praxisomban általában az a tapasztalat, hogy azoknál a gyerekeknél jelentkezik szövődmény, akiket későn vagy nem megfelelően kezeltek. A legrosszabb gyakorlat, amikor betegen járnak óvodába. Ha már náthás a gyermek, otthon kell maradni, hogy a fertőzést ne terjessze tovább, a teste meg tudjon birkózni a betegséggel, és a legyengült szervezete ne kapjon el még több fertőzést. Át kell vészelni betegségeket, mert ez az immunrendszer érésének feltétele.

Vita a védőoltásokról

Nagyon sok vélemény látott napvilágot a rengeteg életet megmentő védőoltások ártó hatásairól. A 80-as években növekedett az autizmus előfordulása, és ezt a folyamatot kötötték össze az oltásokkal. Nem a legyengített kórokozókat tartották ártalmasnak, hanem a ma már nem használt vivőanyagokat, amik higanyt, alumíniumot tartalmaztak. Nincs egyértelmű kapcsolat az autizmus és a védőoltás között, de a gyógyszeripar nem érdekelt abban, hogy előmozdítsa ezeket a kutatásokat. A magyar oltások rendszere alapvetően jól kidolgozott rendszer, én csupán azon vitatkoznék, hogy mennyi idősen kapják meg. Nem tartom nélkülözhetőnek a kötelező oltásokat, mert különösen a városi életmódunk, illetve egyes betegségek, pl. tbc elterjedtsége indokolja.

Alternatív megoldások

Ellenőrzött készítményeket ajánló, megfelelően képzett szakemberek sikeresen kiegészíthetik a különböző terápiákat, de vigyázni kell a kóklerekkel. A kínai akupunktúra több ezer éves tapasztalata hozzájárulhat a gyógyuláshoz. Amivel a legjobb tapasztalataim voltak, az az alkati homeopátiás kezelés.

Még több tippet olvashatnak a www.ful-orr-gegeszet.hu weblapon.